Топ україномовних наукпоп-каналів. Добірка від Клятого раціоналіста

Я зібрав для вас україномовні науково-популярні ютуб-канали, щоб фраза «цього немає українською» зустрічалася все рідше. Що дивитися, щоб дізнаватися нове, прокачувати критичне мислення та інше — читайте в цій добірці.

Твоя підпільна гуманітарка

Якісний гуманітарний наукпоп. Чи дійсно українська мова друга за милозвучністю? Чи існує суржик? Як справи з українським горором? Чи матюкалися давні українці? Про це й не тільки — на каналі «Твоя підпільна гуманітарка».

Не раджу сліпо підписуватися на всі згадані мною канали заради розвитку українського ютубу. Усвідомлено перегляньте кілька відео, які вас зацікавили, та, лише якщо плануєте дивитися канал, підпишіться. Адже неактивні підписники тільки шкодять, їхня незацікавленість сприймається алгоритмами ютубу як свідчення низької якості контенту. Тому, будь ласка, враховуйте це.

Ремарка

Tokar.ua

Назар Токар, автор каналу й адміністратор української «Вікіпедії», продукує оригінальний контент, зокрема з собою в кадрі. На каналі лише за останній час вийшли відео про причини повеней, червону ртуть, літій, прогнози погоди й багато іншого. Широкий спектр актуальних тем — це дуже круто.

Цікава наука

Це, звісно, добре відома вам «Цікава наука», де виходять переклади відео з каналів TedEd, StatedClearly, MinutePhysics і не тільки. Хто не знав, я періодично озвучую ролики для «Цікавої науки». А ще у планах автора каналу Віталія Шевчука є створення власного контенту. Вже є два таких відео: про реальні причини того, чому небо синє, та дуже круте відео про температуру.

https://www.youtube.com/watch?v=P61p6Wx3uOo

Імені Т.Г. Шевченка

Інший канал, який мені дещо дивно рекомендувати, адже там набагато більше глядачів, ніж на моєму, але все ж. «Імені Т Г Шевченка». Історія України для українців — те, чого країні не вистачало багато років. Але про цей канал ви й самі знаєте, тому рухаємося далі.

Alpha Centauri Ukraine

Україномовна версія доволі відомого каналу про космос. Якісна інформація, чудові теми, зокрема про марсоходи, реактивні двигуни, головні відкриття Габбла тощо.

ХабблТраббл

Юний любитель космосу Богдан доступно для однолітків, але одночасно з тим цікаво для всіх, розповість і про заселення Марсу, і про запах планет, і навіть про квантову фізику. Я мав приємність спілкуватися з Богданом, тому запевняю вас: він дійсно розуміє, про що говорить. Навіть більше, ніж цього можна очікувати від 7-річного хлопчика.

Довколоботаніка

Я вже розповідав про «Довколоботаніка», тому просто нагадую, що це шикарний канал на ботанічні (й не лише) теми. Наповнення завжди було на висоті, а технічна складова контенту значно зросла з часу моєї попередньої рекомендації. Чому змії літають, чи правильно Сатурн зображають у смайликах, огляди наукпоп-книг і, звісно, купа інформації про друзів наших рослинних.

Природничий музей

Автора «Довколаботаніки» Олексія Коваленка можна побачити й на оновленому каналі науково-природничого музею. Вже зараз там можна послухати феєричну історію мандрагори й розповідь про еволюцію кінцівок хребетних.

Агент Маргарита

А ще більше ботанічного контенту ви зможете знайти на дружньому для «Довколаботаніки» каналі — «Агент Маргарита».

Інформативні й напрочуд приємні розповіді про наранхілу, кумкват, волохатого рамбутана й низку іншого.

Невідомий автор

Канал розповість про те, чому ваш голос на записі звучить жахливо, про шарлатанський детокс, неефективність кінезіотейпінгу тощо.

Тут хочу зробити важливу ремарку. Моя рекомендація, звісно, не означає, що цьому каналу чи будь-якому іншому можна повністю довіряти. Помилки, свідомі чи ні, бувають у всіх, критичне мислення ми не вимикаємо, інформацію перевіряємо.

Жіночий клуб з Наталією Лелюх

Пані Наталя, акушерка та гінекологиня, у своїх відео й трансляціях професійно розповідає про жіноче здоров’я, вагітність, гормони та інше.

ArcUa

Це канал однойменної аналітично-просвітницької організації. Уляна Супрун і члени її команди продовжують боротьбу за здоров’я українців, зокрема у відеоформаті. Поки роликів небагато. Вони присвячені найактуальнішим темам: доцільності карантину, досвіду інших країн у боротьбі з Covid-19 тощо. А розповідь Олександра Лінчевського про пневмонію — це взагалі дуже круто.

Obraz UA

Україномовна версія каналу передусім про когнітивні упередження. Дуже якісна анімація та звукове оформлення, а розповіді про когнітивні помилки завжди будуть актуальними.

Лекторії

І бонус для поціновувачів хардової популяризації або просто формату лекцій. Я знаю про такі ютуб-канали з лекціями:

Взагалі доволі часто доводиться чути, що якогось певного контенту немає українською. Можливо, чогось і немає, але, можливо, ви цього просто ще не знайшли.

5 5 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі