Чому аніме завойовує Україну
Аніме — це анімація, яку створюють лише в Японії. Тобто «Аватар Аанг» («Аватар: Останній захисник») — не аніме, а анімаційний серіал.
Чи можна назвати аніме мультиком або мультфільмом? Ні.
Слово «мультфільм» вигадали ще в Російській імперії, щоб замінити слово «анімація», яке з’явилося на заході Європи. Зараз є багато суперечок щодо цих слів: хтось говорить, що це синоніми, хтось розділяє ці поняття. Але факт у тому, що в інших мовах немає омоніма слова мультиплікація. В англійській — це «cartoon», у німецькій — «karikatur», а французькою «dessin animé» (що в перекладі означає мальовану анімацію). Тому, як мінімум з погляду термінології, неправильно називає аніме мультиком, бо це аж ніяк не те слово, яким можна описати цю роботу.
Крім того, аніме здебільшого орієнтоване на дорослу авдиторію. Воно є частиною японської культури. І саме аніме та японська манґа займають весь ринок Японії та всі вікові рейтинги. Про що тут можна говорити, коли вже після обмеження в 13+ років в аніме з’являються сцени з насиллям, кров’ю та іншими цензорами, що в нашій країні можуть бути доступні для перегляду тільки з 18. Але річ не тільки у віці, а й у самій якості продукту.
Щоб задовольнити всі соціальні рівні, існує безліч жанрів і вікових видів самого аніме.
- Сьонен — для хлопаків від 12 до 18 років.
- Сьодзьо — для дівчат від 12 до 18 років.
- Сейнен — дивляться чоловіки від 18 до 40 років.
- Дзьосей — дивляться жінки від 18 до 40 років.
Різноманіттям жанрів аніме не поступається фільмам: містика, історія, повсякденність, кіберпанк, утопія, антиутопія, детектив тощо.
Все це є анімацією, що представляє японську культуру, традиції та бачення світу очима японців. З цього постає питання: чому саме аніме стало крокувати світом і захопило голови мільйонів?
Сучасні підлітки вже бачили аніме в дитинстві. Багато хто дивився Naruto, Blitch чи Fullmetal Alchemist. Якщо звичайні мультфільми виглядають так, ніби створені для стримування дитячих можливостей в розумовому плані, то те ж Naruto показувало перли, які не очікував побачити ніхто. Ми дивилися на чудернацький, але цікавий світ зі своєю історією в Naruto, на світ духів і монстрів у Blitch та трагедію і пригоди двох братів у Fullmetal Alchemist.
Фактично, якщо колись книги були мостом у світ фентезі чи наших мрій, то зараз цю роль на себе взяла індустрія аніме. Це можливість зануритися у вигаданий і дивовижний світ людських надій, сподівань, пригод, думок та інших можливостей нашої уяви. І тут немає обмежень цензурою чи спеціально спрощеного сюжету, щоб діти довго не думали. Насамперед аніме є мистецтвом, бо зображується там авторська ідея. І зараз індустрія підкорює серця мільйонів якраз завдяки тому, що вона може заглиблюватися у ці серця, матеріалізувати думки та розвивати мрії.
Але що говорити про Україну, українців і симбіоз культур?
Так само, як колись люди дивилися голлівудські фільми та водночас вивчали американський сленг, сьогодні вони дивляться аніме і запозичують слова звідти. Все частіше можна почути й побачити такі слова, як «тян», «кун», «сенпай», «вайфу» тощо. Їх можна описати як молодіжний сленг, що не є результатом однобокого запозичення слів. Це нове явище. Наприклад, термін «ahegao» або «ahegao face» запозичений з японської порнографії. Далі його почали використовувати в японських новелах, після чого термін став мемом.
В Україні культ аніме не є чимось дивним, хоча ще десять років назад за такі слова могли й прописати добрячого стусана. Зараз радше вам пропишуть, якщо будете ображати чиюсь «вайфу». Раніше це було локальною течією, сьогодні це ціла субкультура, а завтра може стати частиною світової норми на рівні з переглядом фільмів.
Чи аніме чимось поганим для українських школярів? Питання риторичне. Але навіть тут зрозуміло, що будь-чому потрібна межа. Аніме не повинно займати весь вільний час дитини. Хоча доречно після перегляду замислитися над тим, що ти переглянув. Мотивація персонажів, причини, історія, психологія, чому і як — те, що допоможе вам розвиватися. Тут як з фільмами: є хороші, які слід подивитися всім і замислитися, а є контент, що штампується для масового споживача. І якщо у фільмах це зазвичай дуже погана історія, персонажі та дурнувата кінцівка, то аніме — ідеалізація світу та героїв. Від таких анімаційних серіалів потрібно відмовитись, адже користі вам це не принесе.
За наших часів такої розпусти не було!
Так, до чого аніме до розпусти? Аніме це не хентай