МаніфестФінансиЩо таке стрейкінг криптовалют

Що таке стрейкінг криптовалют

Простою мовою, стейкінг — це процес блокування криптовалюти для отримання винагород. У більшості випадків стейкінг монет може працювати безпосередньо з вашого крипто-гаманця. Водночас, багато бірж також пропонують дану послугу. Binance Staking дозволяє вам отримувати винагороди: все, що вам потрібно зробити, це зберігати ваші монети на біржі.

Що таке Proof of Stake (PoS)?

Якщо ви знаєте, як працює Bitcoin, швидше за все ви вже знайомі з Proof of Work (PoW). Це механізм, який дозволяє збирати транзакції в блоки. Потім ці блоки об’єднуються між собою, тим самим вони створюють так званий ланцюг з блоків — блокчейн. У свою чергу, майнери змагаються один з одним у вирішенні складної математичної головоломки, і той, хто вирішує її першим, отримує право додати наступний блок в блокчейні.

Proof of Work виявився дуже надійним механізмом для досягнення консенсусу децентралізованим чином, але виходячи з його позитивних якостей, існує також певний надлишок, який складається з великої кількості обчислень. Загадка, яку намагаються вирішити майнер, тільки забезпечує безпеку мережі. Можна стверджувати, що такий порядок сам по собі робить так званий надлишок обчислень виправданим.

Та чи існують інші способи досягнення консенсусу, без високих обчислювальних витрат?

Відповіддю буде Proof of Stake. Основна ідея полягає в тому, що учасники можуть блокувати частину монет і через певні проміжки часу, протокол, випадковим чином надає одному з них право на перевірку/валідацію наступного блоку. Як правило, чим більше монет заблоковано в системі, тим вищі шанси отримати таку можливість.

Процес вибору стейкінгу

Таким чином, вибір учасника, який отримає право створити блок, залежить не від швидкості хешу даних, як у випадку з Proof of Work, а від кількості монет виділених для стейкінгу.

Деякі можуть стверджувати, що створення блоків за допомогою стейкінгу забезпечує більш високу ступінь масштабованості. Це одна з причин, по якій мережа Ethereum планує мігрувати з PoW на PoS в рамках серії технічних оновлень, які в сукупності називаються ETH 2.0.

Хто створив Proof of Stake?

Одна з найбільш ранніх згадок про Proof of Stake належить Sunny King and Scott Nadal у їх статті 2012 року про Peercoin. У ній вони описують це, як: «peer-to-peer конструкцію криптовалюти отриману від Bitcoin Satoshi Nakamoto».

Мережа Peercoin була запущена з гібридним механізмом PoW/PoS, де PoW використовувався, в основному для обмеження первинної пропозиції та регулювання постачання нових монет. Однак, таке рішення не виправдало себе в довгостроковій стійкості мережі, і її цінність поступово зменшувалася. Фактично, велика частина безпеки Peercoin ґрунтувалася на PoS.

Що таке Delegated Proof of Stake (DPoS)?

У 2014 році, Daniel Larimer розробив альтернативну версію PoS, яка отримала назву: “Delegated Proof of Stake (DPoS)”. Спочатку DPoS використовувався тільки в якості частини блокчейну BitShares, але незабаром цей механізм був запозичений іншими мережами. До них також відносяться Steem і EOS, які були створені Larimer.

DPoS дозволяє користувачам обмінювати монети з їх балансу на право голосу, де кількість голосів пропорційно числу утримуваних монет. Вони необхідні для вибору ряду делегатів, які керують блокчейном від імені своїх виборців, забезпечуючи своїми діями безпеку мережі та її консенсусу. Як правило, винагороди від стейкінгу розподіляються між обраними делегатами, які потім нараховують частину винагород своїм виборцям відповідно до їх індивідуальних внесків.

Модель DPoS також може підвищити продуктивність мережі шляхом досягнення консенсусу з меншою кількістю нод, які здійснюють валідацію. З іншого боку, це також призводить до більш низького ступеня децентралізації, тому що мережа у даному випадку спирається на невелику обрану групу валідіючих нод. Такі ноди обробляють операції та в загальному здійснюють управління блокчейном, вони беруть участь в процесах досягнення консенсусу і визначенню ключових параметрів управління.

Простіше кажучи, DPoS дозволяє користувачам сигналізувати про свій вплив через інших учасників мережі.

Як працює стейкінг?

Мережі побудовані на Proof of Stake виробляють і перевіряють нові блоки у процесі стейкінгу. У стейкінгу беруть участь валідатори, які блокують необхідні монети, і потім протокол випадковим чином вибирає того, хто отримає право добути блок. В основному, учасники, які блокують в мережі більше монет, стають більш пріоритетними при виборі наступного валідатора.

Це дозволяє створювати блоки без використання спеціалізованого обладнання для майнінг, такого як ASIC. У той час, як для майнінгу з використанням ASIC потрібні значні інвестиції в обладнання, для стейкінгу необхідні прямі інвестиції у саму криптовалюту. Таким чином, замість того, щоб конкурувати за наступний блок своєю обчислювальною потужністю, валідатори на PoS вибираються на основі кількості монет, які вони заблокували в системі. Частка або стейк (холд монет) — це те, що стимулює валідаторів підтримувати безпеку мережі. Якщо вони не будуть дотримуватися цієї умову, вся їхня частка може опинитися під загрозою.

У більшості блокчейнів, які працюють на Proof of Stake є своя валюта для стейкінгу, а деякі мережі використовують систему з двома токенами для поділу виплат в якості винагород.

На практиці, стейкінг – це просте зберігання коштів на спеціальному гаманці. Стейкінг дозволяє практично будь-кому взяти участь у виконанні різних мережевих функцій в обмін на винагороду. У таких системах також присутня можливість додавання коштів у стейкінг-пул, яку ми розглянемо трохи пізніше.

Як розраховуються нагороди за стейкінг?

Кожна блокчейн-мережа може використовувати свій спосіб розрахунку винагород за стейкінг. Деякі з блокчейнів коректують нагороду від блоку до блоку, беручи до уваги безліч різних чинників. Це може включати в себе:

  • Кількість монет валідатора.
  • Тривалість перебування частки валідатора у стейкінгу.
  • Загальна кількість монет у мережі для стейкінгу.
  • Рівень інфляції.
  • Інші фактори.

У деяких мережах винагорода за стейкінг визначається у вигляді фіксованої відсоткової ставки. Ці винагороди розподіляються між валідаторами як свого роду компенсація за інфляцію. Інфляція спонукає користувачів витрачати монети замість того, щоб холдити, що в свою чергу може збільшити попит на них в якості криптовалют. На основі такої фінансової моделі, валідатори можуть точно розрахувати, яку винагороду за стейкінг їм слід очікувати.

Передбачуваний графік винагород, а не ймовірність отримання нагороди за блок може виявитися більш прийнятним для деяких користувачів, а оскільки така інформація є ще і загальнодоступною, це відразу стає одним з основних стимулів для приєднання великої кількості користувачів.

Що таке стейкінг-пул?

Стейкінг-пул — це група холдерів, які об’єднують свої ресурси, щоб збільшити шанси отримати право на валідацію блоків та отримання винагород. Вони об’єднують свої сили та ділять винагороду пропорційно їх внескам у пул.

Створення та підтримка стейкінг-пулу часто вимагає багато часу і досвіду. Стейкінг-пули, як правило, найбільш ефективні у мережах, де бар’єр входу (технічний або фінансовий) відносно високий. За рахунок цього, багато провайдерів пулів стягують невелику комісію від винагород за стейкінг, які розподіляються серед учасників.

Крім цього, пули можуть забезпечити додаткову гнучкість. Це пов’язано з тим, що у стандартному рішенні, частка монет повинна бути заблокована на певний період і зазвичай це передбачає час зняття або виходу зі стейкінгу, встановлений протоколом. Більш того, майже у всіх ітераціях присутній суттєвий мінімальний баланс, необхідний для того, щоб запустити стейкінг, що є своєрідною мірою безпеки, пов’язаною з припиненням різних шахрайських дій.

Більшість стейкінг-пулів пропонують своїм користувачам мінімальну суму для входу і не обмежують час зняття. Таким чином, приєднання до стейкінг-пулу замість соло-стейкінгу може бути ідеальним варіантом для новачків.

Що таке холодний стейкінг?

Холодний стейкінг — це процес стейкінга з гаманця, який не підключений до інтернету. Таку функцію можна активувати з вашого апаратного гаманця або програмних гаманців з фізичною ізоляцією.

Мережі, що підтримують холодний стейкінг, надають своїм користувачам можливість отримання нагород, в умовах холду коштів в автономному режимі. Варто відзначити, що якщо стейкхолдер знімає свої монети з гаманця, він перестає отримувати нагороди.

Холодний стейкінг особливо корисний для великих стейкхолдерів, які хочуть забезпечити максимальний захист своїх коштів, а також підтримати роботу мережі.

Як працює стейкінг на Binance

У певному сенсі, можна порівняти холд ваших монет на Binance зі стейкінг-пулом. Проте, на нашій платформі відсутні будь-які комісійні збори, і беручи участь у стейкінгу, ви як і раніше можете користуватися всіма іншими перевагами, які приносить холд ваших монет на Binance!

Єдине, що вам потрібно зробити, це холдити ваші PoS монети на Binance, в той час, як всі технічні вимоги будуть виконані за вас. Нагороди за стейкінг в основному розподіляються на початку кожного місяця.

Proof of Stake і стейкінг відкривають нові можливості для тих, хто бажає брати участь у досягненні консенсусу та управлінні блокчейн-мережами. Більш того, це дуже простий спосіб пасивного заробітку, що вимагає від вас просто зберігати монети у себе на гаманці. У міру того як доступ до частки/стейку стає все простіше, бар’єри для входу у блокчейн-екосистему стають все нижче.

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
trackback
1 місяць тому

[…] але ні в якому разі не єдина. Альтернативи, такі як Proof of Stake, все частіше досліджуються, хоча вони ще не побачили […]

Хочете підтримати проєкт? Це просто!

Не соромтеся, ставайте нашими патреонами оформивши щомісячний платіж. Це допоможе спільноті не тільки триматися на плаву, а й мчати вперед на всіх вітрилах.

Розробка та підтримка — «Олександр Кіншов». З будь-яких питань — manifest.in.ua@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Придбати рекламу

Доброго дня, мене звуть Олександр Кіншов і я відповідаю в спільноті за комунікації. Залиште заявку і я допоможу вам зконтактувати з обраним автором для інтеграції. Також я зможу запропонувати вам альтернативи та пакетні пропозиції. Це безкоштовно, рекламодавець платить тільки за рекламну інтеграцію.

Ви можете зв’язатися зі мною зручним для вас способом:

Або ж залишити заявку і я сам вам напишу.